زندگی دانشجویی در خوابگاه و چالش‌های پیش رو

زندگی دانشجویی در خوابگاه و چالش‌های پیش رو


دانشگاه برای دانشجویان جدیدالورود، دارای تجربه‌های جدید و مهیج است که سازگاری با شرایط‌‌ و قوانین آن چالش‌های متعددی را برای دانشجویان به دنبال دارد.

از آنجایی که سبک زندگی دانشجویی، نوعی متفاوت از زندگی است که دانشجو آن را تجربه می‌کند، به نظر می‌رسد نکات متعددی در رابطه با آن قابل طرح خواهد بود. مباحث بسیاری را در رابطه با این موضوع می‌توان مطرح کرد که به تعدادی از آنها در این نگارش اشاره شده است.

والدین به عنوان بهترین دوست در ارتباط با جامعه برای برخی از افراد شناخته شده که این امر باعث می‌شود سن استقلال در این افراد بالا باشد.

عده‌‌ دیگری هم از نظر عاطفی سرد و بی روح، دمدمی‌مزاج و یا از خانواده‌های طلاق هستند که جدایی از خانواده برای این افراد که روحی آسیب‌دیده دارند سخت است زیرا محیط زندگی برایشان امن و دلبسته نبوده و در‌ حقیقت این جدایی برای عده‌ای مشکل بزرگی در‌ دوره‌ دانشجویی حساب می‌شود.

مسئله هویت‌یابی و شکل‌گیری آن،گزینه‌ بعدی چالش‌های قابل بحث در زندگی دانشجویی است‌ که انتظار می‌رود از دوره نوجوانی شروع و تا پایان دوره تحصیلات دانشگاهی به پایان برسد و در این مسئله فرد باید فهرستی از تکالیف مهمی‌ را انجام دهد که تا به‌حال سابقه نداشته است.

چالش‌ دیگری‌ که‌ باید مورد توجه جدی نهادهای فرهنگی و مشاوره‌ای دانشگاه قرار بگیرد، ازدواج است که در زمان دانشجویی زوایای پیچیده‌ای دارد. انتخاب برای ازدواج باید عاقلانه و عاشقانه باشد، به همین دلیل ارائه آموزش‌های صحیح و به‌موقع و اصلاح نگرش دانشجویان‌ در این باب ضروری به نظر می‌رسد.

دیگر موضوع مطرح شده شــیوه تحصیل در دانشگاه است که تفاوت زیادی با مدرسه دارد به طوری‌ که دانشجو قبلاً تحت نظر والدین بوده و حال بحث زندگی دانشجویی و دوری از والدین مطرح است.

اما مبحث حائز اهمیت  آغاز زندگی اجتماعی در دانشگاه و محیط‌های خوابگاهی دشوار است چون که زندگی در اتاق‌های شلوغ و پر سروصدای خوابگاهی، زندگی و تحمل آداب و رســوم متفاوت، احتمال هم‌اتاقی‌شدن با افراد ناباب و ... در خوابگاه‌ها همگی جزء شرایطی است که شرایط را دشوار می‌سازد به‌ویژه اگر دانشجو از نظر اجتماعی یا اقتصادی و فرهنگی احساس متفاوت بودن نماید.

از طرفی هجوم تکنولوژی در سال‌های اخیر فضای مجازی جایگاه ویژه‌ای در زندگی دانشجویی و خوابگاهی دارد که هم جوانب مثبت و هم جوانب منفی به همراه دارد.

آخرین چالش در زندگی مستقل دانشجویی  مراقبت از خود در دوره‌ای‌ست که والدین نظارتی ندارند حال این وظیفه خود دانشجو است‌ که تلویزیون را خاموش کند و شروع به درس‌ خواندن‌ کند. تهیه غذا، مدیریت امور مالی، تمیزی اتاق، به‌موقع خوابیدن، شستشوی البسه، ورزش، دوش‌گرفتن، ایاب و ذهاب و امثال آن همگی به عهده خود دانشــجو است. عدم کنترل هریک از این مسائل (تحصیلی، خواب، تغذیه، مســایل مالی، ورزش، و بهداشت) می‌تواند برای وی مشکل‌ساز گردد. تعداد زیادی از دانشجویان برای مســتقل زندگی‌ کردن به ســراغ کار دانشجویی می‌روند که می‌تواند برای عمده‌ای از افراد منبع استرس باشد، چرا که یک دانشجو باید در هفته ۴۰ ساعت کار علمی‌ انجام دهد و لذا با کمبود وقت مواجه می شود.


آخرین اخبار

اجرای 35 طرح عمرانی در دانشگاه شیراز: افتتاح تالار اجتماعات بخش شیمی و فیزیک
اجرای 35 طرح عمرانی در دانشگاه شیراز: افتتاح تالار اجتماعات بخش شیمی و فیزیک
در مراسمی با حضور رئیس دانشگاه شیراز و جمعی از اعضای هیات رییسه، اساتید و دانشجویان، تالار اجتماعات بخش شیمی و فیزیک دانشگاه شیراز به بهره برداری رسید. دکتر محمدحسین ستایش، معاون اداری و مالی دانشگاه شیراز در آیین گشایش اظهار داشت : آمفی تئاتر بخش...
امضای تفاهم نامه میان دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز
امضای تفاهم نامه میان دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز
دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز صبح امروز 17 آبان ماه 93، تفاهم نامه همکاری امضا کردند. این تفاهم نامه در آیینی با حضور اعضای هیئت رئیسه 2 دانشگاه ، توسط دکترمجید ارشاد، رئیس دانشگاه شیراز و دکتر محمدهادی ایمانیه ، رئیس دانشگاه علوم...
تولیدکننده ایرانی تحت فشار مالیات و تامین اجتماعی است
تولیدکننده ایرانی تحت فشار مالیات و تامین اجتماعی است
عضو هیئت علمی بخش اقتصاد دانشگاه شیراز گفت: متاسفانه دولت ها آمار غلط ارائه می کنند و ما را به عمق فاجعه نمی برند. آمار بیکاری در ایران چیزی حدود 10 تا 12 درصد اعلام می شود اما در واقع آمار بیکاری بیش از این میزان است.
جرایم مالی در صدر پرونده تخلفات فضای مجازی است
جرایم مالی در صدر پرونده تخلفات فضای مجازی است
مطبوعات فارس/سردار سرتیپ دوم احمد علی گودرزی، سه شنبه در نخستین همایش ملی 'تغییرات خانواده و چالش های آن در ایران' در دانشگاه شیراز افزود: جرایم مالی 70 درصد، جرایم هتک حیثیت و حرمت 20 درصد و کلاهبرداری های اینترنتی 10 درصد جرایم در فضای مجازی این...
جلسه هم اندیشی اداری ومالی دانشگاه شیراز
جلسه هم اندیشی اداری ومالی دانشگاه شیراز
جلسه هم اندیشی اداری ومالی دانشگاه با حضور رؤسای دانشکده ها، معاونین اداری و مالی واحدها، رؤسای حسابداری و همچنین رؤسای امور اداری واحدها در روز چهارشنبه مورخ 24/11/97 در ساعت 14 با تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید آغاز گردید. در ابتدای سخن آقای...
برگزاری سمینار معاونان اداری و مالی دانشگاه‏ها و مؤسسات آموزش عالی منطقه ی 7 کشور در دانشگاه شیراز
برگزاری سمینار معاونان اداری و مالی دانشگاه‏ها و مؤسسات آموزش عالی منطقه ی 7 کشور در دانشگاه شیراز
سمینار معاونان اداری و مالی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری منطقه ی 7 کشور در این دانشگاه برگزار شد. دکتر زبرجد، معاون اداری و مالی دانشگاه شیراز در این سمینار از ارسال آیین نامه ی اجرایی شوراهای مناطق 10 گانه ی دستگاه ها و مؤسسات...
نشست معاونان اداری و مالی دانشگاه های برتر و بزرگ کشور در دانشگاه شیراز
نشست معاونان اداری و مالی دانشگاه های برتر و بزرگ کشور در دانشگاه شیراز
نهمین نشست معاونان اداری و مالی دانشگاه های برتر و بزرگ کشور در دانشگاه شیراز برگزار شد. معاونان اداری و مالی 10 دانشگاه بزرگ و برتر کشور در 2 نشست صبح و بعدازظهر درباره مسائل اداری و مالی دانشگاه ها و نظام آموزش عالی کشور و حل چالش های فرارو بحث...